Dünya 6 Günde mi Yaratıldı ?

Dünya 6 Günde mi Yaratıldı ?

Kaf suresi 33.Ayet ;

”Andolsun biz, gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları altı günde yarattık” Bu ayete göre şimdi evren gerçektende 6 günde mi yaratılmıştır ?Peki bu ayet bilimle çelişmiyor mu ?
Ateistlerin iddiası:
Kur’an’da evrenin 6 günde yaratıldığı yazmaktadır. Halbuki bilim bize bunun çok daha uzun bir süreç olduğunu gösteriyor. Bilime göre evrenin yaşı 13,7 milyar yıldır. Kur’an’daki yaratılış ise bilimle çelişmektedir.Kur’an Allah kelamı olamaz.
Kur’an evrenin 6 (24 saatlik)günde yaratıldığını söylemez. Gün kelimesinin Arapça karşılığı ”yevm”dir. Bu söz konusu ayette kullanılan kelime de ”yevm”dir. Bu kelimenin sözlük anlamları şu şekildedir: 24 saatlik gün , dönem , çağ ve zaman.[1]
Ísteyenler farkli sözlüklerden kontrolünü yapabilirler.
Eğer ”dönem” anlamını sözlükler doğruluyorsa ve bu anlam başka ayetler ile çelişmiyorsa bu anlamı kullanmakta hiçbir sakınca yoktur. Bu durumda Kur’an’a göre evren 6 günde değil de 6 dönemde yaratıldığını söyleyebiliriz. Sadece sözlüklerde değil, Kur’an’da bile ”yevm” kelimesinin sadece 24 saatlik bir gün anlamına gelmediği çok rahat bir şekilde anlaşılıyor.
Mesela (24 saatlik) cuma günü Kur’an’da Cuma suresinin 9. ayetinde  ”yevmil cumuati” diye geçiyor. Fakat aynı yevm kelimesi başka bir ayette sonsuz bir zaman birimi için de kullanılmaktadır. Kaf suresinin 34. ayetinde sonsuzluk günü anlamına gelen ”yevmul hulûd” kelimesi kullanılıyor. Eğer yevm sadece 24 saatlik bir gün olsaydı asla sonsuzluk ile birlikte kullanılmazdı.
Bir dönemin ne kadar uzun olduğunu bilmediğimiz için bilim ile bir çelişki söz konusu değildir. Ayrıca bu kelime seçimi her çağa uymaktadır. Yani esnek bırakılması olumsuz bir şey değildir. Esnek bırakılması güzel bir şeydir, çünkü 13.7 milyar yıl denseydi o zamanki insanların kafasını karıştırabilirdi. Bu kelime seçimi bize Kur’an’daki bu bilginin kusursuz olduğunu göstermektedir.

Sonuç
Hem eski Arapça sözlükleri hem de Kur’an, bazı meallerde gün olarak çevirilen ”yevm” kelimesinin dönem anlamına gelebildiğini doğrulamaktadır. Bu kelimeyi dönem olarak algılamakta hiçbir sakınca olmadığı için Kur’an’a göre evrenin (süresi belirsiz) 6 dönemde yaratıldığını söyleyebiliriz. Ve süresi belirsiz 6 dönem hiçbir bilimsel veri ile çelişmemektedir. Ayrıca bu dönemlerin eşit süreler olduğu söylenmemektedir. Yani Kuran’da bilimle çelişen herhangi bir şey söz konusu değildir. Ateistlerin bu konudaki iddiası geçersizdir.

Be Sociable, Share!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir