Ayetlerin Manalarını Çarptırma Hastalığı !

Ayetlerin Manalarını Çarptırma Hastalığı !

 

Ateizme karşı yapılan tartışmalar, din içinde yapılan tartışmalara göre daha kolay bir hal aldı. Bunun en baştaki sebebi şüphesiz Kur’an ayetlerinin keyfi olarak yorumlanması, ve içerikle alakasız ayetleri örneğe uygunmuş gibi kullanılması.. Örnek vereyim beni anlayacaksınız:

5 kişi namazın kaç vakit olduğunu tartışıyor. 4’ü diyor ki namaz 5 vakittir. Geriye kalan 1 kişi de namazın 2 vakit olduğunu iddia ediyor.

Tartışma başladığında, tek kalan kişi kendini savunacak ayet arıyor. Ve ulaştığı ayet En’am 116 gibi ayetler yani: “Çoğunluk ziyandadır”

-Bakın siz haklı olamazsınız, çoğunluk ziyandadır, bu yüzden ben haklıyım.

Diyorsa eğer, bu kişi kendince ayet kullanarak bir şeyi ispatlamış oluyor, karşıdakiler de bunu açıklama zahmetine bile giremiyor, çünkü konuyu kilitleyen savunmalar bunlar. Devam edeyim, bir alimden örnek veriyorsunuz, sanki bütün alimler yanlış yapar gibi şu ayeti yolluyor:

“Bakara 170: “..Peki ama, ataları bir şey anlamayan, doğru yolu bulamayan kimseler olsalar da mı ”

Tartışamıyorsunuz.. Neden?

Çünkü, ayetin hangi olay üzerine geldiği, ne zaman ve kime geldiğinden haberi yok adamın. Konuya uygun bulduğunu “kopyala, yapıştır”

Yani verdiğim örnekler elbet biraz abartılmış olsa da, emin olun aynısı karşıma çıktı. Kur’an’a öyle bir bakış açısı getirmişler ki, itiraz dahi edemiyorsun, hop bir ayet atıyor..

Çok maddesel bakılıyor ayetlere, içeriği manası ikinci plana atılıyor. Elbet benzer hataları biz de yapıyor olabiliriz, ama dikkat etmemiz gereken hususlar bunlar. Hiçbir alime/bilgine dayandırmadan bir ayet hakkında yorum yapmak için sağlam bir ilim gereklidir, bu ilminiz varsa sıkıntı yok, ama yoksa sadece üç-beş kitap okuyarak fetva vermeyin, din sadece beyinde, bilimsel doğrular gibi yaşanmaz, dini kalbinize sokmadıktan sonra, hayatınıza sokmadıktan sonra, yüzlerce ispat sunsanız dahi, elmasla oynayan çocuk gibi bi gün elinizden düşürürsünüz o elması..

Nasıl bir din anlayışı bu, özellikle genç kardeşler bu hataya çok düşüyor. Ve işin garip tarafı da tartışmayı kaybettiğinizi kabulleniyorlar.. Önemli olan tartışmayı kazanmak değildir, gönülleri kazanmaktır. Bu mesele basit bir münazara değil, ahiretinizle bu kadar basit oynamayın.

Vesselam.

Be Sociable, Share!

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir